Sortiment odrůd jabloní

  • Ovocné stromy si můžete objednat na telefonním čísle +420 773 515 719
  • Pouze osobní odběr kontakt zde.
  • Po předchozí domluvě je možné dopravit ovocné stromy k zákazníkovi, případně pomoci s výběrem vhodného místa na Vaší zahradě, aleji nebo sadu.

Produkty

Čistecké lahůdkové
Pochází z Čisté u Rakovníka, jako pupenová mutace odrůdy P. Luisa (1860). Dužnina je bílá, šťavnatá, chuti sladké, výborné. Sklízí se koncem září a vydrží do ledna. Dosud hojně rozšířená odrůda, ale rychle mizí.
Coxova reneta
Odrůda vznikla v Anglii v roce 1830, jako semenáč odrůdy Ribstonské. Dužnina je křehká, šťavnatá, chuti navinule sladké, výrazně renetovité, výborné. Sklízí  se koncem září, vydrží až do února. Stromů rychle ubývá z důvodu značné pěstitelské náročnosti.
Gascoygneho šarlatové
Odrůda pochází z Anglie, pěstována od roku 1871. Dužnina je bílá, křehká, ne příliš šťavnatá, chuti sladké a příjemně aromatické. Sklízí se koncem září a vydrží do února. Ještě dost rozšířená odrůda ve starších výsadbách. 
Gdanský hranáč
Velmi stará česká odrůda,  v 17. století  zanesená českými exulanty do Pobaltí. Dužnina je zlatožlutá, pod slupkou narůžovělá, chuti navinule sladké s malinovou příchutí. Sklízí se koncem září a vydrží do prosince. Rozšíření v Jižních Čechách je poměrně vzácné.
Hedvábné červené letní
Stará letní odrůda, francouzského původu. Dužnina je čistě bílá, pod slupkou narůžovělá, šťavnatá příjemně sladce nakyslé chuti. Zraje na přelomu července a srpna, vydrží 2 týdny. Lze je nalézt v některých starších výsadbách.
Jadernička moravská
Odrůda původem z Moravy, známá již v 18. století. Dužnina je bělavá, chruplavá,  nakyslá, bez zvláštního aromatuale s typickou příchutí. Sklízí se koncem září a vydrží až do dubna, po Vánocích, ale rychle ztrácí na kvalitě. Nejvíce je rozšířena na Slovácku, jinde už jen...
James Grive
Odrůda pochází ze Skotska, rok 1895. Dužnina je žlutobílá, velmi šťavnatá, chuti mírně nakyslé. Sklízí  se v září, podtržené vydrží i přes Vánoce. Do dnes hojně rozšířená odrůda. 
Lord Lambourne
Pochází z Anglie, vyšlechtěno v Bedfordu v roce 1921. Dužnina je bílá, pod slupkou nažloutlá, šťavnatá, hustá, příjemné chuti. Sklízí se v září a vydrží do prosince. Poměrně často se vyskytující odrůda.
Malinové holovouské
Česká odrůda, nalezena jako náhodný semenáč koncem 18. století. Dužnina je smetanově bílá, pod slupkou  narůžovělá,  šťavnatá, výborná. Sklízí se koncem září a vydrží do ledna. Dnes jen velmi roztroušeně rozšířená odrůda.
Malinové podzimní (letní)
Odrůda německého původu nalezena v první pol. 19. století. Dužnina je bílá, tuhá, jemná a šťavnatá s malinovou příchutí. Zraje v polovině září, vydrží cca 4 týdny. Poslední stromy rychle ubývají  z nejstarších výsadeb.
Matčino
Pochází z USA, popsána byla v roce 1848. Dužnina je žlutá, chuti sladké, silně aromatické, výborné. Sklízí se v září a z vyšších poloh vydrží až do února. Značně rozšířená odrůda.
Míšenské české
Velmi stará odrůda českého původu, pěstována již v 15. století. Dužnina je nažloutlá, hutná až tvrdá, chuti osobitě navinule sladké, velmi dobré. Sklízí se začátkem října a vydrží až do dubna. Výskyt této odrůdy je již velmi vzácný.
Ontario
Kanadská odrůda, kříženec odrůd  Wagenerovo  a Northern Spy z roku 1820. Dužnina je velmi šťavnatá, měkká,  chuti navinulé až nakyslé. Sklízí se co nejpozději a vydrží až do května. Do dnes hojně pěstovaná odrůda. 
Ovčí hubička červená letní
Odrůda neznámého původu, velmi stará. Dužnina je bílá, šťavnatá, chuti sladce nahořklé, mírně kořenité. Sklízí se v srpnu a vydrží do konce října. Vzácně rozšířená odrůda.
Panenské české
Původem česká odrůda, pěstována pravděpodobně již v 17. století. Dužnina je čistě bílá, jemná, mírně šťavnatá, chuti sladce navinulé, výrazně kořenité. Sklízí se koncem září a vydrží do dubna. Do dnes hojně zastoupená ve starých výsadbách. 
Průsvitné letní
Odrůda původem z Pobaltí, velmi stará. Dužnina je bílá, jemná, šťavnatá sladce navinulé chuti. Zraje koncem července a vydrží cca 3 týdny. Dosud hojně zastoupená odrůda.
Řehtáč soudkovitý
Odrůda pravděpodobně pochází z Německa, pěstována již v 18. století. Dužnina je žlutobílá, sušší, chuti navinule sladké s kořenitou příchutí. Sklízí se v září a vydrží do Vánoc. Dosud místy hojně rozšířená odrůda.
Ribstonské
Odrůda pochází z Anglie, popsána již v roce 1686. Dužnina je žlutavá, chuti sladce navinulé,  renetovité,  velmi dobré. Sklízí se v polovině října a vydrží do začátku dubna. Nyní již velmi málo rozšířená odrůda. 
Signe Tillisch
Pochází z Dánska, vyšlechtěna v roce 1866. Dužnina je nažloutlá, křehká, chuti navinule sladké, aromatické, výborné. Sklízí se v září a vydrží do prosince. Někde je dosud hojně rozšířeno. 
Smiřické vzácné
Odrůda českého původu, objevena v zámecké zahradě ve Smiřicích 1870. Dužnina je čistě bílá, velmi šťavnatá, chuti sladce navinulé. Sklízí se v polovině října a vydrží až do dubna. Dnes se objevuje již jen zcela výjimečně.
Studničné
Naše stará odrůda, která se od nepaměti pěstovala v severovýchodních Čechách. Dužnina je čistě bílá, jemná, méně šťavnatá, lahodné, sladce navinulé chuti a výrazné vůně. Sklízí se koncem října a vydrží až do května. Výskyt je v Čechách již jen sporadický.
Sudetská reneta
Česká odrůda vypěstována zahradníkem Janem Markem na sklonku 19. století. Dužnina je sladce navinulé chuti, křehká, šťavnatá s kořenitou příchutí. Sklízí se v září a vydrží až do března. Do dnes hojně rozšířená odrůda.
Vejlímek červený
Velmi stará odrůda, českého původu, traduje se, že ji čeští exulanti po bitvě na Bílé hoře zanesli do Pobaltí. Dužnina je zelenavě bílá, tuhá, chuti sladce navinulé. Sklízí se v říjnu a vydrží až do května. Dnes  jen  velmi vzácně pěstovaná odrůda. 
Wagenerovo
Americká odrůda,  vypěstována  v  roce 1796. Dužnina je nažloutlá, jemná pod slupkou nazelenalá, jemná,  chuti  sladké, velmi dobré. Sklízí se co nejpozději a vydrží až do dubna. V současnosti se ještě hojně nalézá ve starších výsadbách.
Zvonkové
Velmi stará odrůda švýcarského původu. Dužnina je nazelenale bílá, šťavnatá, chuti příjemně osvěživě nakyslé. Sklízí se koncem října a vydrží až do května.